Historie spojená s vírou v cokoliv je stará snad jako lidstvo samo. Kdy se objevilo první tvrzení spojené s léčivou silou některých vzácných a drahých kamenů, tím pádem bohužel dnes už přesně nevíme. Existují však četné záznamy ze staré Indie, pozitivní vliv kamenů na lidské zdraví je popsán i v některých antických egyptských záznamech.
Léčivé kameny měly vyřešit osobní problémy, strach, napomáhat úspěchu v kariéře, ochránit svého nositele před nebezpečím a odvést od něj všechno negativní, ale nosili je i zamilovaní lidé, kterým měly přinést lásku obdivované osoby. Zkrátka a dobře, využití těchto kamenů bylo naprosto univerzální.
Drahé kameny byly rovněž symbolem moci, i proto se mnoho panovnických insignií (a zejména královská či císařská koruna) bez těchto šperků v minulosti nemohlo vůbec obejít. Ve středověku dokonce našly léčivé kameny další využití, byť tehdejší církev potírala všechno, co jen trochu zavánělo kacířstvím, tyto věci nicméně tolerovala. Zašlo to až tak „daleko“, že středověcí učenci vytvořili lapidáře, tedy jakési seznamy léčivých kamenů, které byly vytvářeny mnohdy i na základě vlastní zkušenosti.
Léčivou sílu kamenů obdivovalo i baroko…
V léčivou sílu kamenů věřil i renesanční učenec Paracelsus, za zmínku stojí i další vzdělanec Marcilio Ficino, který ve svém díle spojil s tímto tématem zdánlivě nijak nesouvisející astrologii. Léčivou sílu kamenů obdivovalo i baroko – devatenácté století pak přináší v tomto směru značný úpadek a dá se říci, že léčivé kameny jsou vyhledávané zase až v posledních několika letech či desetiletích.
Vybrat si dnes můžete léčivý kámen nejen podle znamení zvěrokruhu, ale i podle toho, v čem by Vám měl konkrétně pomoci. Tak například křišťál má posílit energii svého nositele, ale má zbavovat i bolestí hlavy. Lásce přeje růženín a chalcedon, na ekonomickou prosperitu má zase mít dobrý účinek citrín či karneol.