Věřili byste tomu, že některé diamanty jsou prokleté? Jistě, je to spekulativní záležitost, kterou zkoumají snad jen osobnosti jako Erich von Däniken, některá fakta jsou nicméně doslova zarážející. Majitelé jistých diamantů měli v životě nebývalou smůlu, která přišla do jejich životů čirou náhodou v době, kdy se jim tyto drahé kameny dostaly do rukou. Nadechněte se a čtěte prosím dále!
Případem „prokletého“ diamantu je například Hope (Naděje), který byl nalezen v Indii a vážil 45 karátů. Od jednoho Inda jej koupil v sedmnáctém století francouzský cestovatel Jean-Baptiste Tavernier. Ten jej pak prodal svému králi Ludvíku XIV. A protože ženy mají rády diamanty, jak už tvrdila slavná Marylin Monroe, Ludvík jej daroval své milence Madame de Montespan.
Později vlastnil Hope i ministr financí Nicolas Fouquet. Ten se dočkal zatčení za údajnou zpronevěru peněz a potupné smrti v Bastile. Ludvíkovi pak krátce poté zemřel syn i vnuk, on sám odešel z tohoto světa díky gangréně (což je forma sněti, doslova „hnití“ organismu zaživa). Další majitelkou tohoto drahokamu se stala proslulá Marie Antoinetta, která skončila rovněž poněkud neslavně.
Mezi další majitele lze počítat bankéře, kterého opustila žena a prodělal krátce po koupi i osobní bankrot, turecký sultán Abdul Hamit, který byl zanedlouho sesazen z trůnu. V současné době je Hope v držení Spojených států amerických. Je tedy otázkou, zda může škodit jen jednotlivci a je nyní v „dobrých rukou“, že?
Dalším prokletým diamantem byl například Black Orlov (černá barva, skoro 68 karátů). Jméno dostal podle svého někdejšího majitele, ruského knížete Orlova, jenž jej daroval v osmnáctém století své milence Kateřině Veliké. Původní pýcha indického chrámu boha Bráhmy měla předtím ještě dva majitele – perského šáha Nadíra a arménského překupníka Šafráse, oba v krátké době od převzetí drahokamu podlehli atentátu.
Třetím do party by mohl být diamant Florentin, vážící 137 karátů. Ten vlastnili původně Medicejové, jejichž rod dopadl poněkud tragicky. Později se dostal i do majetku Marie Antoinetty a po sňatku s Marií Louisou připadl Napoleonovi. Jeho velká vítězství se brzy proměnila v prach a smůla u Waterloo jej poslala do vyhnanství. A dál? Florentin držela v jednu dobu i císařovna Alžběta, zvaná též Sisi, jejíž osud byl spojen také do značné míry s utrpením. Diamant se (naštěstí?) záhadně ztratil po první světové válce, kdy také skončila vláda Habsburků nad srdcem Evropy. Jeho posledním majitelem totiž byl Karel I.