Zajímavá fakta o zlatě
16. 11. 2014
Téměř každý valounek zlata na zemi pochází z meteoritů, které bombardovaly planetu už v době před čtyřmi miliardami let. Kolik zlata takto „napršelo“? Představte si místo sněhových bouří zlatou vánici, která by pokryla zemský povrch tak, že byste se brodili po kolena. Další zajímavá fakta o zlatě najdete níže v článku.
- Že je to až neuvěřitelné a zlata je podle Vás na zeměkouli poněkud méně? Podle vědců to tak vůbec není, až čtyři pětiny zlata totiž někde stále čekají na svého objevitele. Dost možná čas vzít kopáčské nářadí a hledat zlatou žílu, co říkáte?
- A co takhle téma zlato a mor? Ve středověku si lidé v Evropě mysleli, že dýmějový mor vyléčí jedině zlato. To se mělo podle jistých šarlatánů roztavit a dát dohromady s drcenými smaragdy do lahodné léčivé směsi. Zda zázračný lék opravdu účinkoval, se neví – respektive – s těmito přísadami je nemyslitelné jej vůbec vyzkoušet.
- Další zajímavost se týká kujnosti zlata. Jedinou unci totiž můžeme natáhnout do padesát kilometrů dlouhé niti. Tato vzdálenost odpovídá pro představu třeba takovým třiceti mostům Golden Gate. Díky tomu bylo možné vyšívat zlatem nejen středověké tapisérie, ale i oděvy čínské dvorní nobility na císařském dvoře.
- Zlato neslouží jen jako ozdoba – šperků nebo pěkného oblečení. Používá se i na helmy pro astronauty, protože účinně odráží infračervené záření a zároveň umožní v pořádku vidět sluneční světlo.
- Tento drahý kov ale může být užitečný i v lékařství, konkrétně na léčbu revmatoidní artritidy. Je to sice procedura poměrně drahá, ale je na druhou stranu úspěšná a objevena byla už skoro před sto lety ve Francii. Léčba se provádí injekčně, nicméně má i jisté vedlejší účinky a ty jsou aktuálně předmětem vědeckého zkoumání.
- Zlatem se také zabíjelo. Jedním z nejznámějších případů je třeba španělský guvernér na území dnešního Ekvádoru, jehož lakota po zlatě a zvýšení daní pracujícím indiánům se mu stala osudnou. Indiány totiž tyto věci přiměly nalít mu do krku rozžhavené zlato. Běžně takhle postupovali ale i antičtí Římané nebo španělská inkvizice.