Diamanty a vůbec cennosti všeho druhu jsou často uloženy ve sbírkách bohatých majitelů, ale někdy se z nich financují i různé nekalé věci. Například teroristické skupiny, které prodejem diamantů na černém trhu vytěží pro svou činnost opravdu velké peníze. Jak tomu zabránit?
Snaží se o to například Kimberleyský proces (Kimberley Process), který vznikl v roce 2003 a jméno dostal podle jihoafrického města Kimberley, které je doslova Mekkou celého světa diamantů (nezaměňovat se stejnojmennou oblastí v Austrálii). Toto fórum má za snahu certifikovat každý surový diamant, vývoz ze země původu je možný jen za souhlasu tamních právoplatných vládců. Jinými slovy omezit takzvané „krvavé“ diamanty, jejichž doménou byly hlavně trhy v Pobřeží Slonoviny, Venezuele či Zimbabwe. Obecně je největší hrozba tam, kde se diamanty těží a drtivá většina světové produkce pochází z Afriky. A ročně se v tomto obchodu protočí více než padesát miliard dolarů, což je velmi úctyhodná suma – mimochodem peníze se mohou rozkutálet opravdu kamkoliv, že?
Některé diamanty jsou totiž těženy na úřady nekontrolovaných územích a snadno se tak dostanou do nepovolaných rukou, platí to hlavně v oblastech, kde zuří ozbrojené konflikty a teroristické skupiny potřebují nakupovat nové zbraně a munici. Úřední certifikace má za úkol tomuto nešvaru zabránit.
Mezi členy Kimberleyského procesu je celkem 75 zemí. Nechybí tu kompletní sestava Evropské Unie, USA, Rusko, Kanada, Brazílie či Austrálie, Indie a Čína. Velké slovo tu mají i všichni afričtí členové, dvěma z nich ale bylo členství nedávno pozastaveno. Konkrétně se jedná o Pobřeží Slonoviny a Středoafrickou republiku. Samozřejmě právě kvůli nerespektování podepsaných dohod, které s sebou nově přinesly velmi přísné předpisy o obchodu se surovými diamanty. Venezuela pak pozastavila v roce 2008 vývoz a dovoz surových diamantů na svou vlastní žádost.