Křemen má řadu odrůd a s trochou nadsázky můžeme říci, že všechny jsou hezčí než „mateřský“ kámen. Vždyť zatímco křemen nachází využití například ve stavebnictví (těží se jako součást písků a štěrků) nebo v elektrotechnickém průmyslu (oscilátor piezoelektrických zařízení) a málokoho by napadlo ozdobit si křemenem například prsten, s odrůdami už je to jinak.
Každý z nás už se na pultech klenotnictví jistě setkal s minerály jako křišťál, ametyst, záhněda, achát, růženín, jaspis, chalcedon, nebo citrín – a jistě jste právě správně uhodli, že to všechno jsou odrůdy oxidu křemičitého, známého spíše jako křemen.
Dnes se na jeden z nich důkladněji podíváme: řeč bude o růženínu. Jak název napovídá, růženín je charakterizován především svou poměrně netypickou barvou. Ta se pohybuje v odstínech růžové – od broskvové až po světle červenou, kterou způsobuje příměs manganu. Růženín se nijak neleskne, jeho vzhled je matný až skelný.
Drahé kameny: Růženín
Co se týče tvrdosti, ta logicky odpovídá křemenu, tedy hodnotě 7 na Mohsově stupnici tvrdosti, tento minerál je také dosti křehký a tato vlastnost také stojí za jeho zakaleným až popraskaným vzhledem. Další zvláštností růženínu je, že v podstatě netvoří krystaly (a pokud ano, pak jen velmi malé). Růženín je těžen nejčastěji v podobě celistvých kusů, tzv. agregátů. Vyskytuje se v pegmatitech, zvláštním typu magmatické horniny.
Naleziště jsou roztroušena víceméně na všech kontinentech – kvalitní kameny dodává Madagaskar, Jižní Amerika, Rusko nebo třeba Španělsko. Stejně jako téměř všechny drahokamy je i růženín mezi lidovými léčiteli nebo ezoteriky oceňován pro své příznivé účinky na lidskou psychiku nebo tělesné zdraví.
Konkrétně růženín je spojován s láskou, hojením a pozitivní energií a i proto se řadí mezi jedny z nejoblíbenějších drahokamů a je velice často vyhledáván i pro údajný kladný vliv na psychickou pohodu. Hodí se například pro zmírnění depresivních stavů.