Investice do zlata se opakovaně objevuje na předních místech žebříčků nejrůznějších finančních rádců, amatérských i odborných. Zlato je totiž v „investičním moři“ svým způsobem ojedinělé, neboť podobně jako další komodity představuje dlouhodobého uchovatele hodnot.
Svou cenu neztrácí už po tisíce let a dá se očekávat, že tomu tak zůstane. A to je důvodem, proč vás většina investičních rádců poměrně spolehlivě nasměruje k nákupu zlatých cihel. Výnosnost zlata se v posledních deseti letech pohybovala okolo 14 procent ročně. Je vhodné pro každého, kdo chce spořit, šetřit nebo investovat, třeba i na stáří. Celkem pravidelně cena zlata na světových trzích kolísá: po určitém období recese přijde opět zvýšení ceny a stagnace může vydržet relativně dlouho, než krátkodobá panika ceny znovu srazí. V těchto chvílích se vyplatí zlato nakupovat.
Investice do zlata se dlouhodobě vyplatí…
Při nákupu se většina investorů svěří do péče specializovaných firem, ale už při tomto výběru bychom měli být obezřetní. Protože banky se zlatem příliš nezabývají, nezbývá nám, než si vybrat jiného zprostředkovatele, což s sebou nese riziko, že naletíme nepoctivému obchodníkovi. Zvláštní pozor bychom si měli dát na ty, kteří nabízejí lákavé, ale riskantní a každopádně podezřelé vysoké zhodnocení (například 30%).
Pamatujete také na to, že poskytovatel nákupu zlata bude jistě chtít to nejvíce na vás vydělat a může si naúčtovat zbytečné a nesmyslné poplatky. Nevíte-li si rady s investicemi do zlata, tito obchodníci by vám také měli být schopni srozumitelně poradit a vše s vámi prodiskutovat. Obvykle se doporučuje, aby standardní struktura portfolia byla zhruba z 5-15% tvořena právě investicemi do zlata (čím méně jste na tomto poli zkušení, tím větší podíl zlata se doporučuje), zbytek mohou představovat např. akcie a dluhopisy, stavební spoření, spořicí účty nebo další komodity.