POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Snubní prsteny historie

V dnešní m uspěchaném světě již svatebnímu obřadu mladí lidé nepřikládají takový význam jako dřív. Přesto se najde mnoho párů, pro které je tento obřad důležitý. Ženich s nevěstou mají mnoho starostí se zařizováním svatby a k jedněm z nejdůležitějších patří, vybrat si snubní prsteny.

Je zvykem, že snubní prsteny od 20. století nosí jak muž, tak žena. Dříve tomu tak ale nebylo.  První zmínka o železných snubních prstenech pochází ze Starého Říma. Od Egypťanů se rozšířil zvyk nosit prsten na prsteníčku levé ruky, důvodem bylo to, že věřili, že žíla levé ruky je spojena přímo se srdcem. Součástí svatebního obřadu se snubní prsteny staly za doby papeže Mikuláše I. Okolo roku 850. Prsten jako kruh symbolizuje věčnost, protože nemá začátek ani konec, to mělo vyjadřovat vztah mezi ženichem a nevěstou a jejich vztah k Bohu.

IMG_0090

Snubní prsten také vyjadřoval sociální postavení páru. Například první diamantový snubní prsten pochází z roku 1477, snubní prsteny byly v té době již hojně rozšířené, ale diamantový prsten si mohla dovolit opravdu jen ta nejvyšší třída.

Dnes není výjimkou to, že prsten nevěsty se od toho ženichova liší. Většinou je více zdobený kameny, ženichův bývá spíše jednodušší. Na vnitřní straně prstenů si novomanželé nechávají vyrýt datum svatby a většinou i jméno svého protějšku. Snubní prsteny dnes můžete koupit ve všech cenových relací, výběr je obrovský a záleží jen na fantazii a finančních podmínkách ženicha a nevěsty.

Snubní prsten se nosí na prsteníčku levé ruky, ale není tomu tak všude, např. v německy mluvících, Norsku, Bulharsku nebo Polsku se snubní prsten nosí na prsteníčku pravé ruky.