Plazma
Je výraz pro typ plochého zobrazovacího zařízení používaná pro televizory, kde velikost je dána díky použitému technologickému omezení, kdy není možné vyrobit televizi s menší úhlopříčkou než je 37″. Jedinečný název je odvozen od výrobního postupu, který využívá buňky s elektricky nabitými částicemi ionizovaného plynu. První zmínky se datují do roku 1936, kdy princip plazmové televize popsal Kalmán Tihanyi a zandal tak zárodek pro budoucnost, která přišla až v roce 1992 od společnosti Fujitsu a ta jako první představila svůj hybrid s plnobarevným displejem.
Princip zobrazovací techniky
Zařízení obsahuje dvě zobrazovací elektrody, do nichž je střídavě puštěno napětí, které když dostane podnět, indukuje výboj, který začne ionizovat plyn a vytvářet plazmu. Prvky dielektrikum a oxid hořečnatý sice ihned výboj zastaví, ale po změně polarity ionizace pokračuje a je tak dosaženo stálého výboje.
Po vytvoření plazmy získají nabité částice, které se nacházejí uvnitř, díky elektrickému poli kinetickou energii a začnou do sebe narážet. Plyny neon a xenon jsou přivedeny do excitovaného stavu a po návratu svého elektronu uvolní ultrafialové záření. Následnou reakcí se přemění atom na vyšší energetickou hladinu za pomocí luminoforu a ten uvolní viditelné světlo.
Věděli jste?
- V dnešní době největší plazmovou televizi nabízí společnosti Panasonic s úhlopříčkou úctyhodných 150″ (téměř čtyři metry). Obrazu je přizpůsobeno i rozlišení, které je čtyřnásobné oproti Full HD.
- Životnost nových generací plazmových televizí se odhaduje na 100 tisíc hodin provozu, což je zhruba 11 let nepřetržitého chodu.
LCD
Každý den se setkáváme s výrobky využívající LCD displeje např. u digitálních budíků, které nás ráno popohání do práce, mobilního telefonu, bez kterého si nedokážeme představit život až, po jednoduché věci jakou je třeba kalkulačka. „Liquid Crystal Displayˮ neboli displej z tekutých krystalů, který tvoří zkratku již zavedené technologie v čele s razícími televizemi a vrcholem, který se snaží rok od roku posouvat výš.
Tajemství ukryté uvnitř
Vznik krystalu funguje na bázi smíchání několika základních látek, jako jsou například bifenyly, dioxiny a další. Tato fáze je významná pro výsledný produkt, aby získal všechny potřebné vlastnosti (viskozitu, elasticitu, správný index odrazu). Jedinečný krystal má podobu molekuly tyčovitého tvaru, která se vznáší jakoby v tekutině a ty následně propouští světlo z podsvětlovacích trubic, kdy množství světla které projde, určuje výslednou barvu pixelu. Jeden pixel je složen ze tří subpixelů základních barev červené, zelené a modré.
Podstatná je vzdálenost
Nežli si pořídíte novou televizi, zamyslete se a dobře zvažte, odkud ji budete sledovat a jak daleko bude vaše pohovka umístěna. Nevhodně zvolena vzdálenost může snížit příjemný prožitek a nedovoluje využít celkový potenciál, který zařízení nabízí. Doporučovaná vzdálenost pro maximální pohodlí je 2–3 × délka úhlopříčky LCD televize.