Sen, který se stal skutečností? Za předpokladu, že by tohle přineslo pro někoho šťastný konec, dalo by se mluvit dokonce o pohádce. Letoun, který přepravoval náklad zlatých cihliček a jemuž se po startu v sibiřském Jakutsku doslova a do písmene vysypal náklad. Samozřejmě ne celý a vše nakonec dopadlo, alespoň pro příslušné státní orgány, nejlépe jak vůbec mohlo. Jak celá situace vznikla?
Cihly se rozsypaly po celém okolí letiště, problém se ale brzy napravil
Zhruba tři sta tisíc obyvatel Jakutska vzrušila zpráva, že kvůli poruše zavírání nákladového prostoru se z letadla ztratil velký zlatý poklad. Mráz je v Rusku celkem běžná záležitost, zvláště sibiřská města zažívají v zimních měsících teploty, o kterých se nám, Středoevropanům, snad ani nezdálo. Hledače zlatého pokladu nezastavilo ani prakticky třicet stupňů pod nulou. A hned se vyrojily zprávy, že pár lidí bylo úspěšných a našlo se dokonce i pár diamantů. Ty ale podle oficiálního zdroje v nákladu vůbec nebyly, takže jde nejspíš jen o malou porci lidové slovesnosti.
Kanadská firma, která těží zlatou rudu na Čukotce, však skrze svého mluvčího oznámila tisku, že se neztratil ani gram zlatého nákladu – a policie zajistila vše, co měla. Přitom musela hledat opravdu daleko, protože podle zprávy se našlo pár cihel i poměrně daleko od letiště, v divoké sibiřské přírodě. Řada místních pak spekulovala i nad tím, že nešlo o nehodu, nýbrž předem připravenou akci, s cílem alespoň pár zlatých cihel jednoduše ukrást. Kdo by ale podobnou věc dělal?
Devět tun cenných kovů – to je docela slušná porce, že?
Z letadla vypadlo podle oficiálního záznamu devět tun zlata a stříbra. Kolik se opravdu našlo a kolik se nenávratně ztratilo, se asi už nikdy přesně nedozvíme. Nakonec, těžařská společnost se tímto přehmatem určitě dodatečně chlubit nebude. Zapadlé sibiřské městečko tak v březnu letošního roku zažilo skutečně zajímavé pozdvižení.