Ti, kteří v posledních letech sledují ceny zlata, si jistě všimli, že jakmile se dostane k hranici 1350 dolarů, vždy začne padat zpátky. V roce 2017 už k dosažení této hranice došlo také, ale opět přišel pád.
Je tedy jasné, že průlom nenastane. Alespoň tedy ne hned. Je snad cena 1350 dolarů něco jako psychologická bariéra? Proč se přes tuto cenu ne a ne dostat? Pojďme to zkusit rozebrat.
Nedávný výkon zlata na trhu
Hranice 1350 dolarů rozhodně není nejvyšší, zlato se přes ní po roce 2011 několikrát dostalo. V posledních letech se ale drží. Zlato se relativně stabilně drží nad hranicí tisíce dolarů, ale proč se nedokáže usadit někde v polovině mezi hodnotami 1000 a 2000 dolarů?
Odborníci ze stanice CNBC přišli se zajímavou myšlenkou. Zlato je nyní na nejvyšších hodnotách od listopadu 2016. Současná hranice je takovým post-krizovým standardem. Po prudkých poklesech v období ekonomické krize se nyní zlato stabilizovalo kolem této hodnoty, ale evidentně má potenciál znovu růst. Ovšem tenhle recept se skládá z více ingrediencí…
Nejistota ve světě znamená nejistotu ve zlatě
V poslední době zlato udělalo pěkné pokroky, které se ještě více prohloubily s nestabilitou ve světě. Titulky o Sýrii a KLDR podle všeho vytahují cenu zlata nahoru. Ovšem nejistota je dvousečná zbraň. Dokonce i relativně stabilní komodita, kterou zlato je, pozná cenové proměny. Krátkodobě sice vystřelí, ale potom se ceny vrátí zpět do normálu.
Americký dolar se srovnává
Nebyl by dobrý nápad zapomenout na nejdůležitější faktor ceny zlata, tedy sílu amerického dolaru. A protože dolar nedávno opět posílil, zlato začíná znovu klesat. Pokud si americká měna udrží svou současnou hodnotu, ceny zlata budou stagnovat a pravděpodobně se v příštích týdnech zpět k limitní hranici nedostanou. Většina investorů si však nechává ve zlatě část svých peněz, nehledě na to, jestli dojde k průlomu ceny 1350 dolarů nebo ne.