Stalo se Vám, že jste zakoupili kus šperku a nejste si jisti, zda je skutečný pravý? Je spousta příležitostí, kdy se může stát, že koupíte omylem nekvalitní šperk. Nyní je rozšířené a velmi oblíbené nakupování přes internet a to především proto, že nám to ušetří nějakou tu korunku. A to ocení každý.
Často se ovšem necháme oklamat a zakoupíme něco, co vlastně nechceme. Jak tedy můžeme pravost zlata ověřit? Od toho tu máme kyseliny, které si s každým podvodníkem umí poradit.
Jak jsme již zmínili, ověření pravosti zlata se neobejde bez využití kyselin. K tomuto zkoumání Vám budou stačit jen dvě ingredience. Lučavka královská (tedy směs kyseliny dusičné a chlorovodíkové) a buližník. Co je to vlastně buližník? Jedná se o čistě černý kámen, který je pro zjištění pravosti zlata jedinečný a nenahraditelný. Nemůžeme ho vynahradit žádným jiným kamenem, celá naše operace by poté byla neúspěšná.
Ať se jedná o jakýkoliv typ šperku, postup bude stejný. Pohyby tam a zpět třeme naším šperkem do buližníku. Princip je úplně stejný, jako když jsme si jako děti hrávali s křídami na hřišti. Pouze s jediným rozdílem. U našeho testu musíme přejít ještě k dalšímu kroku. Zlatou čáru (která vznikla třením) potřeme kyselinou dusičnou a budeme sledovat následující průběh.
Pokud se vůbec nic nestalo, můžete začít jásat. Je to totiž důkaz, že Váš šperk má minimálně 14cti karátovou hodnotu. Pokud ovšem po potření lučavkou královskou zlatá čára zmizí, je to známka toho, že kov je obecný a nemá téměř žádnou hodnotu. Tato nejstarší metoda zkoumání je zkrátka jednoznačná.
Pokud se prokáže, že šperk pravý je, ale stejně není podle Vašich představ, zkuste obejít různé výkupy zlata. Při Vašem prověřování musíte hodně dbát na to, abyste šperk příliš neponičili. A proto, pokud máte nějaké větší záměry se šperkem, přenechte tuto práci do rukou odborníka. Naleznete jej v každém zlatnictví. Tito specialisté dokáží zlato identifikovat dokonce bez všelijakých zkoušek. Máte tedy záruku, že šperk bude správně rozpoznán a rozhodně se nijak neponičí.