POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Údržba zlatých šperků

Někdo si na tohle vůbec netroufá a svěřuje zlaté cennosti do péče odborníkům, jiný si celkem rutinně čistí své klenoty podomácku. Údržba zlatých šperků nemusí být tak náročná, jak na to na první pohled vypadá. Dokonce existuje i mnoho takzvaných „babských rad“, které tuto práci velice usnadní.

Takzvaně zašlé zlaté šperky potřebují především čisticí prostředek, na kterém se vyplatí nešetřit. Pozorně čtěte i návod, protože pokud máte na zlatém prstenu třeba brilianty (nebo zirkony, perly atd.), některá čistidla jsou schopná je vážně poškodit – a pak bude veškerá paráda rázem pryč.

Prsteny a vůbec šperky, které jsou v dobrém stavu, stačí jen drobně přeleštit. Ideálně za pomoci jemného hadříku z bavlny, které dostanete jako ve zlatnictví, tak i ve specializovaném obchodě. Tyto hadřík jsou napuštěny speciální čistící látkou, která pomáhá dosáhnout u šperku nejvyššího možného lesku. Na trhu jsou pak i čistící krémy nebo pěny, které se nanáší kartáčky nebo právě hadříky. Jejich velkou nevýhodou je ale to, že se vlastně nedostanou všude – každý zlatý šperk má nějakou drobnou rytinu, kterou je bez odborné pomoci skoro nemožné stoprocentně vyčistit, pokud je tedy zašpiněná.

Jistou (a vůbec ne malou) investici pak vyžadují takzvané ultrazvukové čističky, kde ale docílíte stoprocentního efektu. Pokud máte doslova přeplněnou šperkovnici, určitě to není vůbec špatná volba. Stačí jen naplnit nádobku roztokem, vložit do ní šperky a pak už jen čekat, až se vše vyčistí.

A zmíněné babské rady? Stačí šperky namočit přes noc do piva a ráno očistit. Stejně tak pomůže i obyčejný cigaretový popel, čímž samozřejmě neapelujeme na to, že jej máte kvůli tomuto účelu vytvářet. Výtečné čistící účinky má i jedlá soba a v neposlední řadě i prášek do pečiva.

Důležité je i uchování šperků, které má vliv na jejich čistotu. Ideální bude uchovávat šperky ve šperkovnici k tomu určené, bez přístupu vzduchu a slunečního světla. Šperkovnici je pak nejlepší otevírat jen a pouze před společenskou událostí či po ní!